...Je moře slané

22. ledna 2011 v 11:53 |  Proč... ?
Moře, voda ve které se hemží spousty rozmanitých druh ryb, korálů a dokonce i šneků.


Jenže zjímal se někdo proč je vlastně slané? Jistě vědci na to samozřejmě přišli, jenže já jsem se toho musela chopit svým vlastním originálním způsobem. Tedy překládám vám moje vysvětlení:
1Pohádka - Ano pohádky mám opravdu moc ráda, dá se jimi vysvětlit věci, které jsou nám záhadou tak aby to pochopili i méně vzdělaní lidé ( např. já :) )
 Pohádka o tom proč je moře slané spočívá vlastně jenom v tom, že se jednomu "pánovi" dostane do rukou kouzelný mlýnek z pekla, který vymele všechno co potřebujete a mele a mele dokud se neřekne " Mlýnku dost! " . A ten pán (myslím, že to byl Kuba) tak tedy Kuba se rozhodl že se nechá nalodit na loď. Pluli už druhý den a protože měli hlad rozhodli se, že si uloví ryby. Protože to byli staří mořští vlci ulovit rybu jim nedělalo problém , ale neměli ji čím osolit tak Kuba vytáhl mlýnek, ten začal mlýt. Kuba ovšem zapoměněl co mu má říct, tak se loď potopila a mlýnek zůstal na dně a mlel sůl. To by samozřejmě mohla být pravda, ale okamžitě mě napadá otázka jestli by Lucifer nechal svůj mlýnek na dně moře. Proč by to dělal? Vždyť by ho mohl jednoduše vytáhnout. Já osobně bych si ho zpátky vylovila, ale kdoví jak tehdy Luciferové přemýšleli.Třeba tehdy ještě nebe pokládali za celkem dobrou věc.

2 Získávání soli- Sůl se získává z moře, protože je slané, ale jak se tam dostane? Dalším vysvětlením může být koloběh soli. Probíhá na podobné principu jako u vody, ale trochu jinak. Lidé získají sůl z moře, kterou pak prodají . Kupci  ji šíří dál nebo jim jejcih manželky něco ukuchtí. Zůstaneme u druhé možnosti ( kdyby jsme se drželi první došli bychom ke stejnému závěru, ale trvalo by to mnohem delší dobu). Dejme tomu že si uvaříme ryži. Necháme uvařit vodu, osolíme přidáme rýži. Samozřejmě že se voda bude vypařovat a s ní i sůl, která půjde přímo do nebe (popřípadně do odpařovače, ale s tím by moje torie moc nefungovala). Na obloze se vytvoří mraky, jak z naší rýže tak i z obyčejné vody = 1 setkání koloběhu soli a vody. Samozřejmě až mraky budou "plné" roztrhnmou se a začne pršet. Tím se nám déšť dostane zpátky do moře, ale s ním i jeho sůl, kterou jsme předtím z toho moře vylovili.

Jak je to tedy doopravdy?  mě osobně se zamlouvá pohádkové jednoduché řešení. Vy se musíte rozhodnout sami.    
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kája Kája | Web | 22. ledna 2011 v 14:27 | Reagovat

To je podle pohádky sůl nad zlato. Oni přece vyhazovali všechnu sůl do řek a tak se to nalilo do moří...

2 Traktůůrek Traktůůrek | Web | 22. ledna 2011 v 15:44 | Reagovat

Páni Kamčo, ty ses nám rozjela. :D

3 Šnečkovská Šnečkovská | Web | 22. ledna 2011 v 22:40 | Reagovat

[1]: No jo na tu jsem úplně zapoměla :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama